Natural Resources Leadership Institute

Upcoming Class

Class XVII (2017-2018)

Schedule
(Download )

Dates Topic Location
August 16-18, 2017 Water Quality & Estuary Health Ft. Myers
September 13-15, 2017 Fisheries Management: Red Snapper Destin
October 18-20, 2017 Impacts of Sea Level Rise: Threats to Urban Areas Miami
November 15-17, 2017 Wildlife Management: The Florida Black Bear Ocala
January 17-19, 2018 Cattle Ranches & Land Easements Sebring
February 14-16, 2018 Everglades Restoration & Perspectives from Communities Clewiston
March 14-16, 2018 Endangered Springs DeLand
April 18-20, 2018 Graduation & practicum presentations Gainesville

Sessions begin at noon on Wednesday and end at noon on Friday. The graduation session begins at noon on Wednesday and culminates with a ceremony and dinner reception the evening of Friday, April 20.

Participants


Name Position & Organization
Lisa Aley Planning Technical Lead, Restoration Section, Jacksonville District, U.S. Army Corps of Engineers
Charles Barrett Water Resources Regional Specialized Agent, Northeast District, University of Florida/IFAS Extension
Brent Bachelder Fisheries and Wildlife Biological Scientist, Florida Fish and Wildlife Conservation Commission
Katherine Britt Environmental Specialist III, Florida Department of Environmental Protection, Division of Water Restoration Assistance
Edward Camp Assistant Professor, Fisheries and Aquatic Sciences, School of Forest Resources and Conservation, University of Florida
Paloma Carton de Grammont ProForest Coordinator, School of Forest Resources and Conservation, University of Florida
John Dooner Forester, Southern Forestry Consultants, Inc.
Rebecca Elliott Environmental Manager, Florida Department of Agriculture and Consumer Services, Office of Agricultural Water Policy
Amy Fenwick Reaume Conservation Manager, Brevard Zoo
Caroline Gorga Species and Habitat Monitoring Wildlife Legacy Biologist, Florida Fish and Wildlife Conservation Commission
Andrew G Gude Refuge Manager, Lower Suwannee and Cedar Keys National Wildlife Refuges, U.S. Fish and Wildlife Service
Derrell Jones Captain, Florida Fish and Wildlife Conservation Commission
Mary Lusk Water Resources Regional Specialized Agent, South Central District, University of Florida/IFAS Extension
Michael Lusk Refuge Manager, Okefenokee National Wildlife Refuge, U.S. Fish and Wildlife Service
Nia Morales Human Dimensions Specialist, Fish and Wildlife Research Institute
Kevin Morris Science and Technology Officer and Manager of Engineering and Projects, Peace River Manasota Regional Water Supply Authority
Rachel Santana Attorney, Lewis Longman & Walker, P.A.
Tara Wade Assistant Professor, Agricultural and Natural Resources Economics, Southwest Florida Research and Education Center, University of Florida/IFAS
Barton Wilder Environmental Specialist III, Florida Department of Agriculture and Consumer Services, Office of Agricultural Water Policy
Graham Williams Land Manager, St. Johns River Water Management District

Sessions begin at noon on Wednesday and end at noon on Friday. The graduation session begins at noon on Wednesday and culminates with a ceremony and dinner reception the evening of Friday, April 20.

How to Apply

We are no longer accepting applications for NRLI Class XVII (2017-2018). If you are interested in joining the next NRLI class, you can contact us or learn more about the application.